close
تبلیغات در اینترنت
مقالات 
آرشیو موضوعی

      تمرینات

      دانلود

      مقالات
آرشیو ماهیانه
مطالب تصادفی
چت باکس

  2+3=
آمار
 • افراد آنلاین : 1
 • بازدید امروز : 5
 • بازدید دیروز : 13
 • هفته گذشته : 108
 • ماه گذشته : 688
 • سال گذشته : 688
 • کل بازدید : 29816
 • کل مطالب : 14
 • نظرات : 4
 • تعداد اعضا : 5
 • امروز : پنجشنبه 04 بهمن 1397
 • آموزش نرم افزار متلب(Matlab) در کنترل خطی
  موضوع : دانلود ,مقالات ,

  این اسلاید با آموزش مختصری در مورد متلب برخی کاربردهای آن در سیستمهای کنترل خطی را بیان می کند
  زبان: فارسی

  پسورد: dlbook.net

  http://www.myupload.dk/showfile/5796501d750.rar

  or

  http://aks98.com/images/fbdergg7ic0gnulccmw1.rar

   


  نویسنده : مجتبی قربانی  تاریخ : 4:38  بازدید : 4884
  کنترل خطی چیست ؟

  یک سیستم کنترل خطّی چیست؟ چرا نام خطّی برای آن انتخاب شده است؟

  اگر به دنبال جواب این سؤالات هستید، این قسمت را مطالعه کنید.

  اصولا" یک سیستم کنترل وظیفه کنترل یک فرآیند ( Process )  را به عهده دارد.سیستمهای کنترل می توانند از روشهای گوناگونی برای کنترل فرآیند استفاده کنند.به عنوان مثال می توانند از روش مکانیکی، الکترونیکی یا الکترو مکانیکی استفاده کنند که هر کدام دارای مزایا و معایب مختص به خود می باشند و در مکانهای متفاوت و برای کنترل فرآیندهای متفاوت به کار می روند.

  اما ما قصد داریم در این قسمت، به صورت کلّی یک سیستم کنترل خطّی الکترونیکی را توضیح دهیم.

  یک سیتم کنترل الکترونیکی همانگونه که از اسمش بر می آید وظیفه کنترل یک فرآیند را به روش الکترونیکی بر عهده دارد. این سیستم دارای 3 قسمت اصلی ورودی، پردازنده سیگنال و خروجی می باشد. ورودی این سیستم یک سیگنال الکتریکی است که از جمع یک سیگنال مرجع ( Reference )  با سیگنال پسخورد ( Feedback )  که از خروجی سیستم سنس ( Sense )  می شود،  به دست می آید.

  قسمت پردازنده سیگنال وظیفه پردازش سیگنالی که از ورودی دریافت شده است را بر اساس یک سری از دستورالعملهای خاص بر عهده دارد که می تواند از یک آی سی مقایسه کننده ساده تا چندین بورد پیچیده تشکیل شده باشد.  نتایج حاصل از پردازش قسمت پردازنده سیگنال، توسط قسمت خروجی به فرآیند اعمال می شود. همچنین چون رابطه بین سیگنال خروجی با سیگنال ورودی رابطه ایی خطّی می باشد به این سیستم کنترل، سیستم کنترل خطّی گفته می شود. برای درک بیشتر مطلب به مثال زیر توجه کنید :

  فرض کنید هدف ما کنترل دماو رطوبت یک اتاق باشد. برای این منظور ما به یک سنسور دما و یک سنسور رطوبت نیاز داریم که دما و رطوبت اتاق را حس کرده و سیگنالی متناسب با دما و رطوبت حس شده را به پردازنده ارسال کند.در حقیقت این 2 سنسور قسمت ورودی سیستم کنترل ما هستند.به سیگنالی که از طزیق این سنسورها به سیستم ارسال می شود سیگنال پسخورد یا فیدبک ( Feedback )  گفته می شود. قسمت خروجی سیستم ما نیز یک گرمکن

  ( Heater )  و یک مرطوب کننده ( Moisture Maker ) می باشد که توسط سیگنالهای ارسالی از پردازنده فعال می شوند.  فرض کنید قصد داریم رطوبت اتاق در مقدار 50%  و دمای اتاق در مقدار

  30 درجه سانتیگراد ثابت نگه داشته شود. بنا براین ما 2 مقدار متناسب با رطوبت 50% و حرارت 30 درجه سانتیگراد را برای قسمت پردازنده تعریف می کنیم. سنسورهای رطوبت و دما همواره مقادیر حس شده را به پردازنده ارسال می کنند. اگر مقادیر ارسالی دارای مقداری به غیر از 50% و 30 درجه سانتیگراد بودند، بسته به اینکه این مقادیر از مقدار مرجع ( Reference )  کمتر یا بیشتر باشند، پردازنده گرمکن و مرطوب کننده را روشن یا خاموش می کند و این عمل تا زمانی ادامه پیدامی کند که مقادیر ارسالی از سنسورها با مقادیر مرجع برابر شوند.( دمای اتاق 30 درجه سانتیگراد و رطوبت آن 50% شود) .این تنها نمونه ساده ای از کاربرد یک سیستم کنترل خطّی است. امروزه در تمامی صنایع از سیستم کنترل خطّی برای کنترل فرآیند مورد نیاز استفاده می شود. 


  نویسنده : مجتبی قربانی  تاریخ : 17:11  بازدید : 2277
  صفحات پیشین
  ثبت نام سریع

   قوانین سایت

   کد امنیتی :
  آخرین مطالب
  مطالب پر بازدید
  خبرنامه
   برای دریافت مطالب جدید عضو خبرنامه شوید
  تبلیغات متنی
  
  عضویت :
  محل قرارگیری کد عضویت
  دوستان :
  خروجی RSS :
  Copyright © 2010 - 2011 Tem98.Ir
  Design By : Tem98